
Мрія про власну справу
Кожен третій житель нашого міста в душі є потенційним бізнес-генієм. Надивившись на красиві кав’ярні в інстаграмі, де естетичні бариста малюють сердечка на пінці лате, я вирішив: досить працювати на «дядю», час відкривати власну справу! Моя ідея була свіжою та мобільною — кав’ярня на колісах. Купуєш старенький мінівен, ставиш туди професійну кавомашину, паркуєшся в людному місці — наприклад, біля парку Мершавцева — і рахуєш прибутки від задоволених хіпстерів та молодих мам. План здавався надійним, як швейцарський годинник.
Першим кроком стала купівля автомобіля. Мені дістався легендарний німецький «Фольксваген Т4» жовтого кольору, який виглядав так, ніби на ньому свого часу возили ще перші партії німецьких сосисок після падіння Берлінської стіни. Машина кашляла, димила, але їхала. Я переобладнав багажник, встановив блискучу кавомашину і з гордістю наклеїв на борт назву: «Криворізький експрес».
Перший день роботи та неочікувані гості
Я виїхав на локацію о сьомій ранку. Запах свіжозмеленої арабіки миттєво привернув перших клієнтів. Справи йшли чудово, я вже встиг продати двадцять чашок капучино і почав вірити у свій успіх. Але близько десятої години біля мого жовтого фургончика зупинився солідний чорний автомобіль, з якого вийшли двоє чоловіків у строгих костюмах, незважаючи на тридцятиградусну спеку.
Старший із них, з блідим обличчям та шкіряною папкою під пахвою, підійшов до віконця і замість замовлення кави сказав: «Доброго дня. Головне управління державної податкової служби. Перевірочка документів. Суб’єкт підприємницької діяльності зареєстрований? Дозвіл на торгівлю в парковій зоні є? Патент на кавомашину покажіть».
Бюрократичний дзен та пошук довідок
Я, звісно, відкрив ФОП, але поняття не мав, що для продажу кави з машини потрібен дозвіл, який за обсягом погоджень нагадує будівництво нової шахти. Наступні два тижні мого життя перетворилися на захоплюючу подорож по кабінетах місцевих установ. У податковій мені видали список документів, серед яких, здається, була навіть довідка про те, що мій дідусь не мав заборгованості за воду у 1954 році.
Найбільше мене вразив кабінет №304 в одній з районних адміністрацій. Жінка-чиновник, Олена Вікторівна, дивилася на мене через окуляри з такою суворістю, наче я намагався не каву продавати, а нелегально вивозити залізорудний концентрат у пакетах. «Молодий чоловік, — сказала вона, вивчаючи мою заяву. — У вас у назві написано «Криворізький експрес». А у нас експресом може називатися тільки залізничний транспорт. Переробляйте назву, або погоджуйте з Міністерством інфраструктури».
Фінал бізнес-імперії
Після того як я витратив на довідки, сертифікати санстанції та екологічні експертизи суму, якої вистачило б на купівлю маленької плантації кави в Бразилії, я нарешті отримав заповітний папірець з голограмою. Щасливий, я знову виїхав до парку. Увімкнув апарат, намолов кави… і в цей момент у моєму жовтому «Фольксвагені» повністю згоріла вся проводка. Кавомашина видала хмару чорного диму, а автомобіль відмовився заводитися назавжди.
Я сидів на бампері своєї бізнес-імперії, пив розчинну каву з пластикового стаканчика, яку купив у сусідньому кіоску, і дивився на дозвіл з голограмою. Бізнес я закрив, машину продав на металобрухт, але зате тепер я точно знаю: криворізькі підприємці — це найстійкіші люди у світі, бо пройти через нашу податкову і зберегти здоровий глузд — це вже величезне досягнення.